KS Cracovia

Poznajmy historię kolejnego uczestnika rekonstrukcyjnego turnieju o pierwsze mistrzostwo Polski z 1921r

Pierwszy mecz był spotkaniem Czarnych Lwów z „studentami” zwanymi również „przodownikami”. Kolejnym meczem było spotkanie pomiędzy KGS IV Gimnazjum Lwów a naprędce zwołanym zespołem „akademicy” w którego skład wchodziła publiczność oglądająca wcześniejszy mecz. 13 czerwca „akademicy” zebrali się na pierwszy trening i został utworzony Akademicki Klub Footballowy. W ten oto sposób narodziła się legenda polskiego futbolu – we wrześniu 1906 roku klub zmienił nazwę na Akademicki Klub Footballowy „Cracovia”. „Przodownicy” zwani też „studentami”, „drużyną Szeligowskiego”, „I Drużyną Studencką”, a następnie „I Klubem Studenckim” otrzymali latem tegoż roku stroje w biało – czerwone pasy oraz stałą nazwę – Biało czerwoni. Etap budowania drużyny pierwszego mistrza Polski zakończył się zimą 1906 roku kiedy to dwie najlepsze drużyny „turnieju jesiennego” Biało – czerwoni oraz AKF Cracovia połączono w jeden zespół. Nowy zespół nazwę przybrał od „akademików” zaś barwy w biało – czerwone pasy od drużyny Szeligowskiego.
Cracovia swoje pierwsze mecze rozgrywała przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej głównie z drużynami z terenów Galicji, która stała się kolebką polskiej piłki nożnej. Toczyła również spotkania z drużynami z innych ziem monarchii Austro – Węgierskiej. Pierwszy taki mecz zakończył się porażką Cracovii 2:4 w Opawie z drużyną Troppauer Spotverein w 1908 roku. W 1911 roku Cracovia zmierzyła swe siły z uznawaną za najlepszą drużynę europejską, reprezentacją Austro – Węgier. Postawa zawodników pozwoliła uzyskać tytuł pierwszej klasy austriackiej, który na owe czasy był elitarnym osiągnięciem, a przecież mecz został przegrany 3:6. Rozgrywki o mistrzostwo Galicji w 1913 roku Cracovia wygrała wyprzedzając lokalną rywalkę Wisłę oraz Pogoń Lwów. „Po zakończeniu I wojny, „Pasy” wkroczyły w najlepszy okres w swojej ponad stuletniej historii. Rozpoczęło się od mistrzostwa okręgu krakowskiego w 1920, aby w następnym roku zwyciężyć w toczonych po raz pierwszy rozgrywkach o mistrzostwo Polski”. W latach 1930, 1932, 1937, 1948 Cracovia również sięgnęła po mistrzostwo.
W klasyfikacji wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 11 miejsce

Turniej juz 10.11.2018 r.
Typujcie wyniki
Przypominamy ze wszyscy uczestnicy turnieju maja zapewniony darmowy transport, wyżywienie, nocleg oraz wartościowe nagrody

Źródło: historia.org.pl

ks cracovia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *