Pogoń Lwów

Czas powitać ostatnich gości naszego turnieju … to młodzież ze Lwowa kontynuująca tradycję jednego z najstarszych i najbardziej utytułowanych polskich klubów – POGONI Lwów.
Lwów na przełomie XIX/XX wieku stanowił jeden z najważniejszych ośrodków polskiej nauki, oświaty, kultury i sportu. To we Lwowie już w 1866 powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, przez którego szeregi do początku I wojny światowej przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy członków. To we Lwowie powstały pierwsze na ziemiach polskich drużyny piłkarskie. W 1903 roku powstała Lechia, a rok później piłkarski Klub Gimnastyczno-Sportowy IV Gimnazjum ,który w 1907 roku przyjął nazwę Lwowskiego Klubu Sportowego POGOŃ. Herbem klubu jest Pogoń (herb Wielkiego Księstwa Litewskiego) na tarczy w niebiesko-czerwone pasy z napisem LKS „POGOŃ” LWÓW. Niebiesko-czerwone barwy zaczerpnięto od czołowego ówcześnie klubu angielskiego – Evertonu.
W pierwszych latach istnienia Pogoń toczyła boje głównie z innymi galicyjskimi drużynami: lwowskimi: Czarnymi, Lechią i Hasmoneą oraz krakowskimi: Cracovią i Wisłą. W 1909 rozegrali pierwszy mecz międzynarodowy z węgierską drużyną Kassai Athletikai Klub. W 1911 roku działacze Pogoni byli wśród założycieli Związku Polskiego Piłki Nożnej.
W pierwszych rozgrywkach o mistrzostwo niepodległej Polski Pogoń sklasyfikowano na 4 miejscu. W 1922 toku drużyna ze Lwowa była już najlepsza. O tytule zespołu przesądziła wygrana rywalizacja z Wartą Poznań. Rok później lwowiacy obronili tytuł, w finale pokonując Wisłę z Krakowa. Po roku przerwy w rozgrywkach o mistrzostwo Polski, w roku 1925 Pogoń zdobyła trzeci z rzędu tytuł najlepszej drużyny w kraju, remisując przy tym tylko jeden mecz, a pozostałe wygrywając. W 1926, pomimo trudnej sytuacji finansowej, udało się Pogoni zdobyć czwarte z rzędu mistrzostwo. W decydującym meczu Pogoń pokonała Czarne Koszule 2:0.
Działacze Pogoni byli jednymi z głównych inicjatorów utworzenia jednolitej i ogólnokrajowej ligi w Polsce. Do porozumienia pomiędzy klubami doszło na przełomie 1926 i 1927. Klub rozegrał w najwyższej klasie rozgrywkowej 13 sezonów (1927–1939), trzykrotnie zajmując w niej 2 miejsce. Pogoń Lwów była wraz Warszawianką jedynymi klubami w przedwojennej lidze, które nigdy z niej nie spadły. Do najlepszych piłkarzy Pogoni należeli m.in. Spirydion Albański , Wacław Kuchar czy Michał Matyas.
Niezależne od działaczy, sportowców i kibiców Pogoni polityczne decyzje zapadłe po zakończeniu II wojny światowej oznaczały wówczas koniec działalności klubu. Do tradycji lwowskiej Pogoni odwołują się m.in. Polonia Bytom, Pogoń Szczecin, Odra Opole.
Ale pamięć o historii i dokonaniach tego „najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce” (taki tytuł przyznano Pogoni w 1938 r.) sprawiła, że został on reaktywowany w 2009 roku. Liczymy, że aktualni pogończycy uczynią wszystko, aby dorównać osiągnięciom swoim poprzednikom.

pogon lwow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *